פיזיותרפיה של רצפת האגן

מצבים שונים עשויים להעיד על ליקויים, שידרשו פיזיותרפיה של רצפת אגן

  • דליפות שתן בזמן מאמץ - ריצה, קפיצה, התעטשות, שיעול, הרמת משא כבד וכיוצא בזה

  • דליפות שתן מדחיפות - כשאת לא מספיקה להגיע לשירותים

  • תכיפות ודחיפות בהטלות שתן - כשאת מבקרת בשירותים יותר מ- 8 פעמים ביום

  • בריחת גזים או בריחת צואה בזמן מאמץ או סתם כך

  • כאבי אגן או גב לא מוסברים, בעיקר בסוף יום

  • תחושת כובד בנרתיק או בליטה שיוצאת מתוכו 

  • כאבים בזמן קיום יחסי מין או בבדיקת גינקולוג.

 

 
כאשר קיימת פגיעה בשרירי רצפת האגן, נפגעת יכולתם של השרירים לתמוך באיברי האגן (שלפוחית השתן, רחם ורקטום). כתוצאה מכך כל פעילות המגבירה את הלחץ התוך-בטני (כמו צחוק, הרמת חפצים וילדים) תגרום לעומס על רצפת האגן.

שרירי רצפת אגן חלשים ופגועים, שאינם יכולים לתפקד כסוגרים, לא יצליחו למנוע דליפת שתן, בריחת גזים וצואה, כמו גם צניחת שלפוחית, רחם ורקטום (חלחולת).

עם הזמן, איברי רצפת האגן כולם עלולים לצנוח ולהוביל לקושי בהתרוקנות (עצירות וקושי במתן שתן) ולתחושת התרוקנות לא מלאה. אלו יגררו בתורם "בילוי" ארוך בשירותים, המלווה בלחיצות ארוכות ומפרכות, המחמירות עוד יותר את הצניחות, מחלישות את רצפת האגן עוד יותר ואף עלולות לגרום לנזק בעצבי רצפת האגן.

חשוב לציין שקיימים גורמים רבים לצניחה של רצפת האגן, ביניהם תורשה ומחלות, גיל, מספר ואופי הלידות ואורח החיים הכללי.

 

 

הטיפול הפיזיותרפי ברצפת האגן

הצורך בטיפול ברצפת האגן שכיח בקרב נשים הריוניות ובקרב נשים אחרי לידה, בין היתר על רקע השינויים ההורמונליים  והמבניים הרבים שעוברים על האשה במהלך ההריון והעומס הרב על שרירי רצפת האגן שגורם להיחלשותם.

פעמים רבות הטיפול הפיזיותרפי מונע ניתוחים (כמו ניתוחים להרמת צניחות או לתיקון דליפות שתן).

מנגד, הצורך בטיפול קיים גם במצבים של כאבים ברצפת האגן (וסטיבוליטיס, וולוודיניה, וגיניסמוס) בדרך כלל בפתח הנרתיק. ברוב המקרים ילווה בכיווץ יתר של שרירי רצפת האגן, שיכול להוות הגורם הראשוני או גורם משני לבעיה אחרת.


 

מה כולל הטיפול הפיזיותרפי וכיצד הוא מתבצע?

בקליניקה נעימה ואינטימית תפגשי את מירב בן אברהם, פיזיותרפיסטית מוסמכת BPT, אוניב' ת"א {Bachelor of Physiotherapy}, מאז 2005. בן אברהם מומחית לטיפול בבעיות רצפת אגן, מטעם בית החולים איכילוב בשיתוף העמותה לקידום הפיזיותרפיה בישראל.

מבנה הפגישה הראשונה - החלק הראשון בפגישה כולל תשאול מעמיק המתייחס למצבה הרפואי והרגשי של המטופלת בעבר ובהווה. בשלב שני, נערכת בדיקה גופנית הכוללת בדיקת יציבה, בדיקת בטן חיצונית ובדיקה פנימית {שמזכירה בדיקה של גניקולוג}.  

בהתאם לממצאי הבדיקה, תיבנה תכנית טיפול לשיקום איזור האגן ורצפת אגן, בכלל זה איזור הבטן והסרעפת. 

הטיפול - סדרת המפגשים כוללת טכניקות שונות המבוצעות ע"י הפיזיותרפיסטית ותרגול יומיומי. לפי הצורך, נעשה שימוש במכשור רפואי כמו אולטרהסאונד, ביופידבק וגירויים חשמליים.

בסופו של תהליך, המטופלת לומדת לשלוט בשרירי רצפת האגן, מחזקת את השרירים ומרפה (במצבים של כיווץ יתר וקושי בהרפיה) ולרוב חוזרת לתפקוד מלא.


את מוזמנת ליצור קשר לשאלות, להסברים נוספים ולתאום תור, בטל'  0522959321